• 2177. Cadde Twins İş merkezi No:10/B D:125 Söğütözü
  ÇANKAYA/ANKARA
 • 0312 437 11 00, 0312 437 11 00
 • info@mustafadeveci.com.tr
2177. Cadde Twins İş merkezi No:10/B D:125 Söğütözü ÇANKAYA/ANKARA

VÜCUT ŞEKİLLENDİRME (BODY CONTURING) NEDİR VE NELER YAPILABİLİR?

Kadın vücudunda genetik, yaşlanma, kilo alıp verme, doğum ya da diğer etkilere bağlı olarak ortaya çıkan şekil ve bundan daha önemli olmak üzere oran bozuklukları beden imajı algısının bozulmasına ve ciddi özgüven sorunlarına yol açabilmektedir.

Kış aylarında aktivitelerin azalması daha sakin bir yaşam sürülmesi nedeniyle kilo alımların arttığı ancak giyilen kalın kıyafetler ile bu sorunların bir miktar saklanmasının mümkün olduğu bilinmektedir. Bu durum yaz aylarının yaklaştığı bugünlerde dramatik bir hal alabilmaktedir. Yaza hazırlanmak için kış ayları boyunca yapılan sıkı diyet ve egzersiz proglamları ile ideal kilonuza düşebilirsiniz. Ancak, bu süreç sonrası bazı alanlarda şekil bozukluklarının devam ettiğini fark etmek moral bozucu olabilir. Kişinin ideal kilosuna yaklaştığı halde vücudunun belirli bölgelerinde yağ fazlalıklarının bulunması, göğüslerin sarkması, hamilelik sonrası gevşemiş karın kaslarının ve sarkmış karın derisinin bulunması az rastlanır bir durum değildir. Ancak plastik cerrahi tarafından gerçekleştirilen vücut şekillendirme ameliyatları ile hasta bu sıkıntılarından kurtulabilir.

Vücut şekillendirme ameliyatları asla zayıflama amacı ile yapılmamalıdırlar. Bu tür estetik ameliyatlar ile beden imajlarını daha iyi hale getirmek isteyen kişilerin ideal kilolarına yakın bir kiloda olması arzu edilen sonuçlara ulaşılabilmesi için önemlidir. Özellikle sağlıklı beslenen, düzenli egzersiz yapan ve kilosunu belli sınırlar içerisinde koruyabilen disipline sahip hastalar vücut şekillendirme ameliyatları için en uygun adaylardır. Vücutta ortaya çıkan deformasyonların yeri ve tipine göre seçilebilecek pekçok vücut şekillendirme yöntemi vardır. Bu ameliyatlar eğer vücudun birden fazla bölgesinde sorun var ise aynı seansta yapılabilmektedir.

Lipopsuction vücut şekillendirme için uzun yıllardır kullanılan en etkili yöntemlerden birisidir. Bu yöntemle vücudun belli bölgelerinde toplanmış, egzersiz ve diyet ile verilemeyen yağ fazlalıklarının uzaklaştırılması, gereğinde yetersiz alanlara yağ injeksiyonları ile yapılamaya çalışılan tam anlamıyla bir vücut şekillendirme ameliyatıdır. Tatmin edici sonuçlara ulaşmak için liposuction yapılacak bölgenin cilt elastikiyeti büyük önem taşır. Cildin sarkma eğiliminde olduğu ve elastikiyetini kaybettiği bölgelere uygulanması elde edilecek sonuçların idealin altında olması ile sonuçlanabilmektedir. Başarılı bir liposuction için hasta seçimi büyük önem taşımaktadır.

Her cerrahi girişim gibi liposuction ameliyatının da bazı genel ve liposuctiona özel komplikasyonları olabilir. Bunlar genellikle hastaların ameliyata karar vermesinde önemli olmasına rağmen kulaktan dolma bilgiler şeklindedir. Bu istenmeyen sonuçlar aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 1. Şişlik ve Morarma: Bu hastaların antiinflamatuar ilaçlar veya aspirin kullanması ve hastada kanama eğilimi olması gibi durumlarda ortaya çıkabilir. Ayrıca cerrahın özensiz şekilde çalışması durumu da buna yol açabilir. Ancak ne olursa olsun bir iki hafta içinde gözden kaybolan ve ek tedavi gerektirmeyen bir miktar morarma ve şişliklerin olması beklenmelidir.
 2. Tromboflebit: Bir toplardamarda bu damarın daha önce geçirdiği iltihabi hastalık ya da kan akımının aşırı yavaşlaması nedeniyle oluşan kan pıhtısının yol açtığı bir komplikasyondur. Buna engel olmak için hastanın daha önce buna ilişkin bir hastalık geçirip geçirmediği sorgulanmalı, risk bulunması durumunda ameliyata başlamadan buna yönelik önlemler alınmalıdır.
 3. Kontur düzensizlikleri: Eğer hastanın deri elastikliği iyi değilse, olağan dışı bir yolla iyileşmişse veya yağ tam olarak çıkartılmamışsa dalgalı veya şişkin görülebilir. Bu istenmeyen sonuç kalıcı olabilir, düzeltmek için ek cerrahi girişim gerekebilir.
 4. Uyuşma: Üzerinde çalışılan bölge bir süre uyuşmuş hissedilebilir; bu genellikle geçici bir durumdur.
 5. İnfeksiyonlar: Son derece nadir görülmesine karşın cilt infeksiyonları liposuction ameliyatından sonra meydana gelebilir.
 6. İç organ delinmesi: Bu komplikasyon ancak ehil olmayan kişler tarafından yapılan girişimlerde ve son derece nadir görülmektedir. İç organ delinmeleri yaşamı tehdit edebilir.
 7. Pulmoner Embolizm: Liposuction hakkında en çok konuşulan ancak en yanlış bilinen konulardan biridir. Ameliyat sırasında büyük bir toplardamarın açılması içine bir yağ parçacığının girerek akciğere kadar ilerlemesi olarak tanımlanabilecek bu komplikasyon gerçek anlamda son derece nadir ortaya çıkabilir. Bu da yaşamı tehdit eden bir durumdur.
 8. Akciğer Ödemi: Bu ameliyat öncesi liposuction yapılacak alana aşırı sıvı injekte edilmesinin bir sonucu olabilir. Bu sıvı akciğerlerde birikir.
 9. Anestezik Madde Toksisitesi: Çok miktarda yağ alınması ya da çok alanda girişim yapılması planlanan ameliyatlarda, liposuction yapılacak alanlara aşırı miktarda serum ve içinde lokal anestezik madde injeksiyonu bu maddenin toksisitesine (zehirlenme) yol açabilir.

Yukarda sıralanan tüm komplikasyonlardan kaçınmak ve sorunsuz iyileşmeyle birlikte istenen sonuca ulaşmak tabi ki olasıdır. Bunun için yapılması gerekenler, ameliyat hakkında uygun kaynaklardan bilgi almak, hekiminizle yüz yüze görüşmek, beklentilerinizi doğru belirlemek ve doktorunuzdan olası sorunlarla ilgili önlemlerin alındığını doğrulamak olmalıdır.

Call Now Button0312 437 11 00