• 2177. Cadde Twins İş merkezi No:10/B D:125 Söğütözü
    ÇANKAYA/ANKARA
  • 0312 437 11 00, 0312 437 11 00
  • info@mustafadeveci.com.tr
2177. Cadde Twins İş merkezi No:10/B D:125 Söğütözü ÇANKAYA/ANKARA
Kepçe Kulak (Otoplasti)

Otoplasti genellikle kepçe kulakları başa daha yaklaştırmak, eksik kıvrımlarını şekillendirmek olarak ifade edilebilir. Bu operasyon altı yaştan itibaren çocuklara yapılabilmektedir. Altı yaş itibariyle kulaklar gelişiminin %70-%80’ini tamamlar. Operasyon ne kadar erken yapılırsa çocukların dış çevrede karşılaşacağı problemler daha az olacaktır. Bu ameliyat erişkinlerde de yapılabilir ve erişkinler için ek bir risk söz konusu değildir.

Kulak estetiği genellikle lokal anestezi altında yapılmaktadır; bazen doktorunuz müdahalenin hastanede yapılmasını önerebilir.
Çocuğunuz küçükse doktorunuz genel anestezi önerebilir. Kulak estetiği genellikle 45 – 55 dakika sürer.
Erişkinler ve çocuklar ameliyattan sonra hemen eve gidebilirler. Ameliyat sonrası hastanın bir gün ağrısı olur, ancak bu ağrı ilaçlarla azaltılır.
Ameliyattan birkaç gün sonra sargı çıkarılır. Bu sargıların da çıkarılmasından sonra doktorunuz özellikle geceleri kullanmak üzere kafa bandı (tenisçi bandı-bandana) önerecektir. Bu bandın gündüz de kullanılması kulağın şeklinin daha iyi muhafazasına yardımcı olacaktır.
Kulağa darbe gelmemesine dikkat edilerek yaşamsal aktivitelere başlanabilir.

Otoplasti deneyimli bir cerrah tarafından yapılırsa komplikasyonlar oldukça azdır.

Kepçe kulak dışında, ameliyat ile düzeltilebilecek başka kulak problemleri de vardır. Bunlar arasında “Lop Ear” kulak üst kesimi aşağı ve öne kıvrımlı ise; “Cup Ear” çok küçük kulak ve “Shell Ear” dış kenardaki kurvatur, doğal kıvrım ve çizgilerin kaybolduğu kulak sayılabilir. Ayrıca büyük kulak memelerine yönelik işlemler de yapılabilir. Yine ek olarak doğuştan veya bir kaza sonrası kulağını kaybedenler için hastadan alınan değişik dokular yardımı ile yeni kulak yapılabilir.

 

Call Now Button0312 437 11 00