• 2177. Cadde Twins İş merkezi No:10/B D:125 Söğütözü
    ÇANKAYA/ANKARA
  • 0312 437 11 00, 0312 437 11 00
  • info@mustafadeveci.com.tr
2177. Cadde Twins İş merkezi No:10/B D:125 Söğütözü ÇANKAYA/ANKARA

Meme Dikleştirme Ameliyatı (Mastopeksi)


Kadın olmanın en önemli simgelerinden biri sayılan memelerde yapısı nedeniyle yer çekiminin etkilerine son derece açıktır. Bunun yanında geçirilen hamilelik ve süt verme önemleri, kilo alıp vermeler ve hormonların da etkisi ile memelerde aşağı doğru yer değiştirmeye yani sarkmalara neden olur. Dikleştirme gereksinimi duyan memede iki önemli bileşen rol oynar. İlki memeyi göğüs duvarına tespit eden bağlarda gevşemeler, ikinci ise meme hacminin azalması yani memenin içinin boşalmasıdır. Memenin sarkıp sarkmadığına memenin göğüs duvarı ile ilişkisine ve meme uçlarının pozisyonuna bakılarak karar verilmelidir. Meme dikleştirme girişimleri meme hacmi yeterli ise sadece memenin alt yarısının sarkan kısmının toparlanması ve meme uçlarının normal yerine alınması ile yapılır. Bazen meme hacminin de yetersizliği bulunan hastalarda dikleştirme protez ile büyütme ile birlikte yapılmalıdır.

Meme Dikleştirmek için Cerrahi Yöntem


Göğüs dikleştirme girişimleri memelerin şekli, büyüklüğü, sarkmanın derecesi, hastanın istekleri gibi birçok etken göz önünde bulundurularak basit ya da kombine tekniklerle yapılabilir. Ameliyat yaklaşık olarak 2-3 saat sürer. Burada da asıl olarak memenin sarkmış olan alt yarısı yeniden sarkmayacak şekilde düzeltilmesi gerektiğinden meme küçütme izine benzer ters T şeklinde iz kalacaktır. Eğer bir protez konacak ise sıklıkla meme dokusu altına konabilir. Genellikle dren kullanılmaz.

Göğüs dikleştirme ameliyatından sonra memeye verilen şeklin korunası amacıyla flasterlerle koni şekli verilir bu 3 gün sonra alınarak uygun bir sütyen kullanımına geçilir. Bu sütyen 3 hafta boyunca gece gündüz giyilmelidir.

Call Now Button0312 437 11 00