• 2177. Cadde Twins İş merkezi No:10/B D:125 Söğütözü
    ÇANKAYA/ANKARA
  • 0312 437 11 00, 0312 437 11 00
  • info@mustafadeveci.com.tr
2177. Cadde Twins İş merkezi No:10/B D:125 Söğütözü ÇANKAYA/ANKARA

Memeler her ne kadar dişiliğin en önemli simgelerinden biri olarak görülse de uygun büyüklükte, dik ve güzel görünümlü değilse kadınlar için taşınması ağır bir yük haline gelebilir. Estetik olarak kabul edilebilir ya da güzel görünümlü olmanın dışındaki durumlar hasta açısından sadece görüntü olarak değil aynı zamanda bazı ciddi sağlık problemlerine de neden olur. Örneğin bu insanların hemen hepsinde ciddi bel ağrıları ve omurga problemleri görülür. Bunun ne denli büyük bir sorun oluşturabileceği 4-5 kg ağırlığında bir yükü boynunuza asarak ve bir kaç dakika ayakta durarak anlaşılabilir. Ayrıca büyük göğüslerin altında genellikle pişikler oluşur. Hatta bu pişikler bazen açık yaralara dönüşebilir. İriliğe bağlı sarkık bir meme, kadında kamburluğa yol açabilir. Sütyenin kol sinirlerine baskı yapmasına bağlı uyuşmalar olabilir. Nefes almada güçlük çekilebilir. Günlük fizik aktivite sınırlanabilir. Ayrıca iri meme giysi seçimi konusunda zorluklar yaratırken, kadının kendini beğenmemesi de sosyal ve psikolojik sorunlara sebep olur. Özellikle ergenlikte aşırı büyüme gösteren göğüsler (gigantomastia) hastalarda ciddi uyum sorunları doğurabilir. Yukarıda sıralanan nedenlerle meme küçültme ameliyatının, kadının dış görünümünü düzeltmek amacıyla yapılan kozmetik ameliyatlardan biri gibi görünmekle birlikte aslında estetik değil fonksiyonel bir ameliyat olduğunu ileri sürmek yanlış olmaz.

Redüksiyon Mammaplasti


Meme küçültme ameliyatında amaç memelerin vücutla uyum içinde olacak şekilde kitlesinin azaltılması yanında doğal bir görünüm kazandırmaktır. Böylece ameliyat sonunda sadece yukarıda sıralanan sorunlar ortadan kaldırılmaz aynı zamanda kişiye, baktığında kendisinin de hoşuna giden bir meme görünümü sağlanmış olur. Kişinin özgüveni yerine gelir, sosyal yaşama uyumu kolaylaşır ve eğer varsa memelerinin görünümü ile ilgili psikolojik sorunları hafifler.

Meme küçültme ameliyatı diğer estetik ameliyatlarla kıyaslandığında orta derecede zorluğu ve zahmeti olan bir girişimdir. Ameliyat öncesi yapılması gereken rutin tetkiklere ek olarak gereksinim duyulan durumlarda mammografi ve meme ultrasonografisi de yapılabilir. Ameliyat genel anestezi altında yapılır ve genellikle 3-4 saat sürer. Meme küçültme ameliyatında elde edilecek sonuçların hastayı mutlu edebilmesi için ilkin hastanın böyle bir ameliyata ne kadar istekli olduğu değerlendirilmeli, nasıl bir sonuç beklediği uzunca bir ya da birkaç görüşmede tam olarak anlaşılmalıdır. Ancak bundan sonra hekim hastaya beklentilerinin ne ölçüde karşılanabileceği hakkında ayrıntılı bilgi vermelidir. Unutulmamalıdır ki estetik tüm ameliyatlarda başarı, doğru hastaya doğru ameliyatı yine doğru teknikler kullanılarak yapıldığında sağlanabilir.

Küçültme ameliyatında memenin boyutu ve şekline göre farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bazı memelerde kalan nihai iz, sadece meme başı çevresinde olabileceği gibi bazılarında ters T, bazılarında ise meme başı ile birlikte dik bir çizgi tarzında olabilir. Bu temel olarak memenin küçültülme miktarı ile doğru orantılıdır. Ameliyat sonrası oluşan izler başlangıçta belirgindir, zamanla hastanın yara iyileşme karakterine bağlı olarak belli belirsiz hale gelebilir. Ameliyat sonrası izlerin derecesi, memenin büyüklüğüne, kullanılan ameliyat yöntemine ve nihayet hastanın derisinin iz bırakma özelliğine bağlıdır.

Ameliyat sonrası dönem genellikle rahattır. Ağrı minimaldir ve sıradan ağrı kesici ilaçlarla kontrol edilebilir. Ancak hareket özellikle de kol hareketleri ağrıyı uyarabilir. Genellikle her iki memeye dren yerleştirilir ve 24-48 saat içinde çıkarılır. Erken dönemde en önemli komplikasyonlar kanama, enfeksiyon ve dokunun kan dolaşımının bozulmasına bağlı doku kayıpları olarak sıralanabilir. Hastanın hastanede kalma süresi genellikle 1 gündür. İlk pansuman 2-3 gün sonra açılarak hastaya önceden belirlenen iç çamaşırı giydirilir ve hasta duşunu alabilir. Dikişler 7-10 gün sonra alınır. Erken dönemde şişlik olabilir, meme başında hissizlik ve deri üzerinde morumsu renk değişimi görülebilir. Bunlar kısa sürede kendiliğinden kaybolur. Hasta ortalama 1 hafta sonra işine dönebilir. 3 hafta ağır sporlardan uzak durması önerilir. Estetik meme küçültme ameliyatı genel olarak iyi ve kalıcı sonuç verir.

Call Now Button0312 437 11 00