• 2177. Cadde Twins İş merkezi No:10/B D:125 Söğütözü
    ÇANKAYA/ANKARA
  • 0312 437 11 00, 0312 437 11 00
  • info@mustafadeveci.com.tr
2177. Cadde Twins İş merkezi No:10/B D:125 Söğütözü ÇANKAYA/ANKARA

Karın germe ameliyatları için uygun adaylar genellikle kadınlardır. Bununla birlikte bazen erkekler de bu ameliyat için uygun aday olabilmektedir. Sıklıkla kilo alma ya da gebelik ve benzeri durumlardan sonra hem karın derisi ve kaslarında oluşan deformasyona bağlı olarak sarkma ve gevşeme hem de karın derisi ile karın duvarını oluşturan kasların arasında fazlaca yağ birikimi sonucu hastalar bu ameliyata gereksinim duymaktadır. Kadınlarda bu duruma neden olan en önemli etken geçirilmiş hamileliklerdir. Bazı hastalarda karın ön duvarını oluşturan ve iç organları içerde tutarak karnın düz görünmesini sağlayan kasların arasında bulunan dokuların gevşemesi ile kaslar birbirinden ayrılır ve karın içindeki organların karın duvarı dışına fıtıklaşması sonucu karın dışarı doğru çıkmış ve sarkık görünebilir. Bazı hastalarda kilo kaybıyla birlikte karın derisi ve yağ içeriği iyice gevşeyerek sarkar ve durumu daha dramatik hale getirebilir. Karın germe temel olarak yukarda sayılan deformitelerin düzeltilmesi olarak özetlenebilir. Bir yandan karın ön duvarını oluşturan kaslar daraltılır diğer yandan fazlalık nedeniyle sarkan deri ve yağ dokusu uzaklaştırılır.

Karın Germe Estetiği ve Ameliyatı (Abdominoplasti)


Karın derisinin yapısı ve çatlakların miktarı, deri ve deri altında bulunan yağ miktarı ve karın duvarı kaslarındaki gevşeme ya da ayrışmanın derecesi karın germe ameliyatının planlanmasında dikkate alınması gereken en önemli faktörlerdir. Karnın istenen görünüme kavuşturulması için uygulanması gerekli teknik bunlara göre belirlenmelidir. Örneğin karın derisinde sarkmaları ve çatlakları fazla olmayan kişiler daha basit işlemler olan mini-abdominoplasti ya da klasik liposuction veya lazer lipoliz ile gibi ameliyatlardan yarar görebilir. Klasik teknikle yapılan abdominoplasti genellikle karın duvarında fazla miktarda yağ birikmesi olan ve karın derisinin esnekliğinin ileri derecede azalıp sarktığı durumlarda uygulanmalıdır. Mini abdominoplasti göbekle genital bölge arasında sınırlı miktarda yağ ve deri fazlalığı bulunan hastalarda tercih edilmelidir.

Karın germe ameliyatı bir vücut şekillendirme ameliyatıdır. Bu nedenle aşırı kilosu olan hastalar bu ameliyata uygun değildir. BU durumda hastanın gerektiği kadar kilo verdikten sonraya ertelenmesi uygun olacaktır. Ancak kilo vermekte sıkıntı çeken hastalarda ameliyat kilo vermeye teşvik etme açısından önemli olabilir.

Karın germe ameliyatı, hastadaki deformitenin ağırlığına göre yaklaşık 3-5 saat sürebilir. Ameliyat sonrası kalacak yara izi iç çamaşırı altında gizlenebilen ve sezeryan için yapılan kesinin yaklaşık iki katı uzunluktadır. Ayrıca göbek çevresinde göbek deliğinin transferi nedeniyle yapılan kesilere bağlı izler olacaktır. Ameliyattan sonra karın duvarı ve deri arasında oluşabilecek sızıntıların dışarı alınması amacıyla derler yerleştirilir. Uygun bir pansuman yapılarak üzerinden hasta henüz ameliyathanede iken korse uygulanır.

Karın germe ameliyatından sonraki ilk birkaç günde özellikle liposuction da ilave edilmişse karın bölgesi ödemli olacaktır. Ayrıca basit ağrı kesici ilaçlarla kontrol edilebilen ağrı duyulması da normaldir. Ameliyat sırasında yerleştirilen drenler genellikle 2-4. günde alınabilir. Hastanede kalış süresi genellikle 1-2 gündür.

Başlangıçta dik durmada zorluk yaşanabilir ancak bu hastanın kişisel gereksinimlerini karşılamasını engellemez. Korse genellikle 6 hafta kullanılmalıdır. Karın germe ameliyatından 3 hafta sonra hafif, 6 hafta sonra ise orta ağırlıkta spor yapılabilir. İzler başlangıçta kırmız iken 6 aylık süre içinde giderek beyazlayacaktır.

Karın germe ameliyatı sonrasında görülebilecek komplikasyonlardan en önemlisi gerilen dokuda oluşabilecek kan akımı bozukluğudur. Bu nedenle hastaların sigara kullanımından uzak durması önemlidir. Bunun dışında yara yeri enfeksiyonu, ameliyat sahasında kan veya serum birikimi ve kötü yara iyileşmesi sayılabilir.

Call Now Button0312 437 11 00