• 2177. Cadde Twins İş merkezi No:10/B D:125 Söğütözü
    ÇANKAYA/ANKARA
  • 0312 437 11 00, 0312 437 11 00
  • info@mustafadeveci.com.tr
2177. Cadde Twins İş merkezi No:10/B D:125 Söğütözü ÇANKAYA/ANKARA

Her iki memenin şekil ve büyüklük bakımından birbirinden farklı olması asimetrik meme olarak tanımlanır. Normalde de özelikle kadınlarda iki meme arasında çok dikkat çekmeyen hafif eşitsizlikler sıkça görülür. Bu asimetrinin belirgin halde olması durumunda tedavisi cerrahi olarak yapılmalıdır. Ayrıca gebelik, süt verme, kilo alıp verme durumlarında memeler eşit oranda küçülmeyebilir ve bu da asimetri ile sonuçlanabilir. Ergenlik ile başlayan memelerin gelişim sürecinde bir meme diğerinden daha hızlı ve fazla büyüyebilir ve bu durum ciddi bir psikolojik sorun haline gelebilir. Bu gibi durumlarda asimetrinin düzeltilmesi için 18 yaş beklenmeyebilir. Genellikle büyük olan memeye küçültme, küçük olana ise büyütme yapılabilmesine rağmen bazen birisi normal erişkin boyutlarında ise sadece diğerine müdahale etmek daha sorunsuz olabilir. Genellikle küçük memeyi silikon yapıda bir meme protezi ile büyük olana eşitlemek daha pratiktir bir yaklaşım olacaktır.

Meme Eşitsizlikleri


Tüberöz ya da tübüler meme deformitesi memelerde asimetriye neden olan bir diğer patoloji olup alışılagelen meme deformitesinden farklı özellikler taşıyan ve tedavisi çok deneyim gerektiren özel bir meme deformitesidir. Burada meme dokusunun göğüs duvarı ile birleştiği alan memenin normal taban alanından daha dardır dolayısı ile memenin büyüyen kısmı ön tarafa doğru asimetrik olarak büyümüştür. Memenin alt yarısında meme dokusu ve deri gelişimi yetersizdir. Özellikle ergenlik dönemindeki genç kızlarda önemli psikolojik sorunlara yol açabilen bu deformite silikon protez yardımı meme büyütme ameliyatı ve beraberinde farklı tekniklerin kullanılması ile düzeltilmektedir.

Meme Eşitsizlikleri için Cerrahi Teknik ; Meme asimetrisinin tedavisinde amaç iki memeyi büyüklük ve şekil bakımından eşitlemektir. Bu amaçla sıklıkla normalden büyük meme küçültülürken, normalden küçük meme de meme protezi ile büyütülebilir. Burada sadece memelerin eşitlenmesi ameliyatında meme ucundaki şekilsel sorunlar ve meme ucu çevresindeki halkalar da eşitlenebilir.

Call Now Button0312 437 11 00