• 2177. Cadde Twins İş merkezi No:10/B D:125 Söğütözü
    ÇANKAYA/ANKARA
  • 0312 437 11 00, 0312 437 11 00
  • info@mustafadeveci.com.tr
2177. Cadde Twins İş merkezi No:10/B D:125 Söğütözü ÇANKAYA/ANKARA

İnsanlarda zaman içinde yer çekiminin etkisi ile alın ve kaşlar aşağı doğru yer değiştirebilir. Bu da hastada üzgün, yorgun ve yaşlı bir ifade oluşması ile sonuçlanır. Özellikle kaşların dış kısımlarındaki düşme ek olarak üst göz kapağındaki torbalanmayı artırır ve göz çevresindeki kaz ayaklarını daha da belirginleşmesine neden olur. Bu nedenle hastada hangi dokuların bu görünüme katkıda bulunduğu dikkatle değerlendirilmelidir. Alın ve kaşlarla birlikte üst göz kapağındaki değişiklikler bir bütün olarak ele alınmalı ve tedavi planlanmalıdır. Her ne kadar kaş askısı güncel bir yaklaşım gibi görülse de her hastanın gerçekte ne gibi bir girişime aday olduğu mutlaka hekimle birlikte değerlendirilmelidir. Yaşlanmaya birlikte gevşeyen kaş dokusu yer çekiminin etkisiyle sarkmakta, üst göz kapağı üzerine baskı yaparak göz çevresi estetiğini de bozabilmektedir. Genç ve orta yaş grubu hastalarda kaş kaldırma estetiği tek başına yeterli olabilirken, ilerleyen yaşlarda buna göz kapağı estetiği, alın ve şakak germe de eklenebilmektedir.

Kaş Asma

Sadece kaşların yer çekimi nedeniyle aşağı doğru yer değiştirdiği, kaşların doğal şekline uygun olarak yukarı doğru kaldırılarak tespit edilmesinden yarar göreceği değerlendirilen hastalarda bu işlem lokal anestezi altında farklı yapıda tespit materyalleri kullanılarak yapılabilir. Bu girişim diğer işlemlere göre etkinliğini daha kısa sürede kaybetse de işlemin kolaylığı ve muayenehane ortamında yapılabilmesi nedeniyle tercih edilebilir.

Kaş Kaldırma Ameliyatı

Kaşların bir bütün olarak yukarı doğru kaldırılması kaş asma tekniğine göre etkinliği daha uzun devam eden bir yöntemdir. Farklı teknikler kullanılarak kaş kaldırılabilir. Ancak alın germe ( endoskobik ya da klasik yaklaşım ) ile birlikte yapılması gereklidir. Endoskopik alın germe ameliyatında saçlı deri içerisine yapılan küçük kesilerden girilerek kaşların iç ve dış kısımları bir bütün halinde tamamen kaldırılabilir.

Yaşla birlikte ortaya çıkan kaşların düşmesi ne kadar doğal değilse cerrahi sonrası aşırı yukarda yerleşimli kaşlar da o kadar anormal bir görünüme neden olur. Bu nedenle kaşların doğru seviyesini belirlemek hasta ve cerrahın birlikte karar vermesi gereken bir konudur.

Call Now Button0312 437 11 00